11 lip 2013


Powiedzonka głupotą narodów – 7 najgorszych sloganów, jakie często bezmyślnie powtarzają ludzie



1. Zasady są po to, by je łamać

Samochody są po to, by chodzić pieszo; ubrania po to, by chodzić nago; sztućce po to, by jeść palcami,  prawo po to, by go nie przestrzegać itd. Gdy ktoś mówi, że zasady są po to, by je łamać, to nie ma sensu z nim już rozmawiać, bo on dyskutuje po to, by nic z tego nie wynikło.

2. To jest stereotyp

Ostatnio często pojawiają się dyskusje w mediach o stereotypach i teraz ludzie bezmyślnie wykorzystują ten zwrot, gdy z czymś się nie zgadzają. Mechanizm wygląda tak: nie podoba mi się co mówisz, nie potrafię znaleźć argumentów, więc jest to stereotyp. Przykładowo, na argumentację, że kobiety są gorszymi kierowcami od mężczyzn, zamiast kontrargumentów można usłyszeć, że to stereotyp.

3. Pieniądze szczęścia nie dają

Sama treść tego powiedzonka wprowadza w błąd oraz dodatkowo często stosuje się je w kontekście, jakby pieniądze w ogóle nie stanowiły źródła korzyści. Drobna modyfikacja powinna oddać rzeczywisty sens  tego zwrotu – pieniądze szczęścia  nie gwarantują.

4. W dzisiejszych czasach...

W dzisiejszych czasach....” i tu następuje długi ciąg krytyki na typowe tematy społeczne takie, jak: młodzież skandalicznie się zachowuje, jak nikomu nie można ufać,  jak trudno żyć, jak jest niebezpiecznie… itp.
Każde kolejne pokolenie bezmyślnie powtarza, jak w obecnych czasach jest źle, a jak wspaniale było dawniej. Jeśliby ta ocena była prawdziwa to pewnie już kilkaset lat temu nie byłoby warunków do życia, a ziemią władałby ciemne moce.

5. O gustach się nie dyskutuje

Oczywiście, że o gustach się  dyskutuje! I to często! A nawet  można dokonywać ewaluacji (np. filmu, architektury, ubioru, muzyki, itd.). Zwrot ten funkcjonuje prawidłowo użyty tylko w specyficznych sytuacjach, gdy nie można żadną miarą, ani wartością porównać preferencji, bo oceniane obiekty znajdują się na podobnym poziomie (np. preferowanie portretów, martwej natury czy pejzaży; preferowanie jednych kolorów nad inne itp.)
Zwrot jest ten często błędnie używany w sytuacji, gdy osoba nie ma odpowiednich argumentów na poparcie swojej tezy.

6. Tylko winny się tłumaczy

To powiedzenie stosuje się w sytuacji, gdy ktoś zaczyna się tłumaczyć z czegoś, o co nie został oskarżony. Błędem jest przytoczenie komuś tego zwrotu, gdy się go o coś wcześniej oskarżyło a to, niestety, spotyka się nagminnie.

7. Ludzie się nie zmieniają

Ten slogan nadzwyczajnie mija się z prawdą. Trudno jest mi sobie wyobrazić, jak można skonstruować tak błędną prawdę życiową. Nawet mogę się pokusić o twierdzenia wręcz przeciwne, że ludzie zawsze się zmieniają. Nie jest możliwe pozostawać przez całe życie tą samą osobą, nawet jeśliby się chciało. Człowiek w trakcie swojego życia doświadcza wielu rzeczy, uczy się, więcej rozumie i wie, rozwija się lub cofa w różnych aspektach życia, zmienia się fizycznie, zaczyna też inaczej percypować świat, niektóre umiejętności nabywa, a inne rozwija lub traci.  Te stopniowe zmiany dotyczą wszystkich ludzi, różnią się tylko kierunkiem i intensywnością. Ponadto istnieją ludzie, którzy w krótkim okresie przechodzą wyraźne metamorfozy z powodu intensywnych przeżyć pozytywnych lub też traum, czy chorób oraz wreszcie osoby silnie zmotywowane, które potrafią świadomie, ciężko i systematycznie pracować nad sobą, by zmienić siebie i swoje życie. 

8 komentarze:

  1. Ludzie to debile i zawsze będą gadać bezmyślnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Na blogu kominka czytałam o tym że ludzie się nie zmieniają - chyba powinien zaznajomić się z Twoim zdaniem to może by zmądrzał i wykasował swojego posta...heheh

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten Kominek ma też podobny post o głupich powiedzonkach ale jego poziom to dno w porównaniu do tego tu. Koleś krytykuje tam powiedzonka, których nie rozumie - żenada!

      Usuń
    2. Poczytajcie sobie dla porównania tego przygłupa : http://www.kominek.in/2011/07/10-najglupszych-powiedzen/

      Usuń
  3. Jeszcze często ludzie mówią, że prawda leży pośrodku a leży tam gdzie leży.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dodałabym jeszcze - do tej samej rzeki nie wchodzi się dwa razy - wszyscy używają tego powiedzonka w znaczeniu, że dwa razy nie popełnia się tego samego błędu a oznacza coś zupełnie innego - wszystko płynie, zmienia się.
    Pozdro;)

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja uważam, że o gustach się nie dyskutuje. Nie można przecież powiedzieć który kolor jest lepszy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba za dobrze nie przeczytałeś posta bo właśnie było powiedziane, że "Zwrot ten funkcjonuje prawidłowo użyty tylko w specyficznych sytuacjach, gdy nie można żadną miarą, ani wartością porównać preferencji, bo oceniane obiekty znajdują się na podobnym poziomie (np. preferowanie portretów, martwej natury czy pejzaży; preferowanie jednych kolorów nad inne itp."

      Usuń